V našich končinách sme zvyknutý konzumovať víno netrpezlivo. Nečakáme, kým víno dosiahne fľašovej zrelosti, ba čo viac, najviac si sľubujeme od jednoročných vín. Kupovanie starších ročníkov vína je skôr výnimkou ako pravidlom. Samozrejme je tu pochopiteľná obava, že kúpime víno za zenitom. Dostal som možnosť porovnať odrodu Alibernet od jedného vinárstva v niekoľkých ročníkoch. Často sa táto odroda spája s 10-ročným archivačným potenciálom.
Posúďte sami, či sa oplatí čakať….
Čo je Alibernet?
Alibernet je odroda vyšľachtená v Odese krížením Alicante Bouchet x Cabernet sauvignon. Na Ukrajine sa nazýva aj Odesskij Čornyj. Je to odroda, ktorá sa v menších výmerách pestuje na Slovensku a Morave, kde sa dokonca stala jedným z rodičov moravských odrôd Neronet a Rubinet.
Je to farbiarka, takže je pre ňu typická hlboká, nepriehľadná rubínová farba, často s fialovými odleskami. Vo vôni sa často podobá na Cabernet sauvignon, či Cabernet franc a tóny lesných plodov bývajú typické. Chuť býva v palete tmavého bobuľového ovocia, ale aj zrelých sliviek a čiernych čerešní. Zvláštnosťou býva chuť maku, či zelenej papriky. Či vám takéto tóny chutia nechám na vás, ale často sú dôsledkom menej teplých ročníkov, pretože táto odroda vyžaduje naozaj horúce letá a ideálne teplú jeseň, aby stihlo hrozno v našich podmienkach dozrieť do plnej krásy.
Degustácia Alibernetu
Alibernet 2017, prívlastok neskorý zber, 13% obj. alk.
Farba: Nepriehľadne rubínová s fialovými odleskami
Vôňa: Lesné jahody, černice, zelené korenie, rasca, paprika
Chuť: Výrazná, korenená, čerešnový kompót, černicový kompót, zelená paradajka
Poznámka: Je to uzavreté 5-ročné víno. Je pravdepodobné, že archivácia mu môže pomôcť k oblejším tanínom, no nateraz sú príliš výrazne zelené a zvierajú ústa. Samostatne by som ho nepil. K bujarej grilovačke, „móže byt“. Radšej si víno pred pitím schlaďte („pólhoďka“ v chladničke stačí), potlačí sa trochu chuť alkoholu. Skoro som zabudol, otvorte aspoň 2 hodiny pred pitím.
Víno sa ani za 1 deň po otvorení príliš nezmenilo. Očakával som, že sa zjemní aspoň tá tvrdá chuť trieslovín a nič.
Alibernet 2016, prívlastok neskorý zber, 13% obj. alk.
Farba: Nepriehľadne fialová
Vôňa: Čerešňový kompót, černice, badián
Chuť: Výrazný alkohol, černicový kompót, mak, ceder
Poznámka: Je to trochu zrelšie 6-ročné víno. Tanín je zrelší, nepôsobí takým zeleným, zvieravým dojmom. Nevyvážený alkohol, ktorý potláča ovocné tóny.
Víno sa za 1 deň po otvorení zjemnilo, triesloviny sú uhladenejšie a dá sa to piť aj samostatne. Mám pocit z týchto vín, že ich dusí umelý korok, alebo je to len moje zdanie, či? Umelý korok je použitý na posledných ročníkoch 2016, 2017.
Alibernet 2015, prívlastok neskorý zber, 13% obj. alk.
Farba: Nepriehľadne rubínová
Vôňa: Černicový kompót, jahodový džem, čierne korenie, rasca, čokoládový tón
Chuť: Je to to isté ako vo vôni, chuť je guľatá, vyvážená, tanín zrelý
Poznámka: Je to harmonické, zrelé 7-ročné víno. Alibernet pôsobí príjemným, šťavnatým dojmom s jemnými, zaoblenými tanínmi. Je pravda, že ročník 2015 bol famózny na červené vína nielen u nás, ale aj vo svete. Skôr by bolo pre mňa prekvapením, keby to nebolo výborné víno.
Víno sa vyparilo na druhý deň po otvorení…. 🙂
Alibernet 2013, prívlastok neskorý zber, 13% obj. alk.
Farba: Nepriehľadná fialová
Vôňa: zelená paprika, badián, čerešne
Chuť: čerešňový kompót, ceder, černice, uzavretá, trieslovinová
Poznámka: Na 8-ročné víno pôsobí príliš uzavreto. Tu nepomôže ani archivácia. Jednoducho hrozno použité na výrobu tohto vína, nebolo ideálne dozreté. Víno sa pomaly, ale isto blíži ku svojmu koncu. Dominantnou chuťou je zvieravý tanín a korenená dochuť. Vypiť hneď, ale len k jedlu.
Víno sa ani za 1 deň po otvorení príliš nezmenilo. Dokonca by som povedal, že sa zhoršilo. Cítiť len tanín a alkohol.
Alibernet 2012, prívlastok neskorý zber, 13% obj. alk.
Farba: Nepriehľadná granátová s rubínovými odleskami
Vôňa: Lesné plody, najmä černica a jahoda, čierne korenie, ceder
Chuť: rozvinuté terciárne tóny jahodový a černicový džem, jemný tón kakaa, ceder
Poznámka: Výborné 10-ročné víno. Harmonické, zrelé, šťavnaté, lepšie ako ročník 2015. Predpokladám, že aj vydrží dlhšie ako ročník 2015, teda ešte 5 rokov.
Netuším ako by sa víno vyvinulo za 1 deň po otvorení, pretože sa výborne pilo, hneď po degustácii…
Pár postrehov na záver
Ako ste si iste všimli, tak vína mali rovnaký prívlastok, rovnaký alkohol a boli aj z rovnakej vinice, teda mali podobnú kvalitu začiatočnej suroviny z technického hľadiska. Jediné čo rozhodovalo bolo počasie a podmienky daného ročníka.
Chcel by som upozorniť na farbu, ktorá v tomto prípade napovedala, aké bude víno ešte pred ovoňaním a ochutnávkou.
Zelená paprika, alebo mak sú často indikátormi zvieravých tanínov.
Správny výber ročníka na archiváciu vína je extrémne dôležitý. Veď si stačí porovnať ročníky 2012, 2013, 2015.
A čo mne osobne najviac chutilo? To je hádam jasné. Ročník 2012.
Jozef Milčík
Autor článku
Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.