• Facebook

 

Musím sa s Vami podeliť o túto informáciu z Decanteru ohľadne šumivého, či perlivého vína Prosecco z Austrálie. Pobavilo ma, ako „odborníci na vinárske právo“ domysleli svoje právne zmeny. Tie paragrafy vinárskeho zákona sa dajú naozaj, ako všetky ostatné, prekrútiť ako sa komu hodí…

Otázka

 

Ako môžu producenti z Austrálie písať na etikety „Prosecco“, keď tento názov patrí na talianske víno kategórie DOC a je chránené talianskym aj európskym zákonom?

 

Austrálska odpoveď

 

Možno sa tu nájde pár pamätníkov, keď ešte Prosecco bolo vyrábané z odrody Prosecco. Teda základnou otázkou je, „Kedy Prosecco nie je Prosecco?“ No keď je to Glera!

 

Prosecco v minulosti

 

V roku 2009, keď predstavitelia vlády Benátska zistili, ako sa ich bublinky stali populárne, rozhodli sa Prosecco chrániť. Háčik je v tom, že môžete chrániť región (ako napríklad Champagne), ale už nie názov odrody viniča hroznorodého. (ako napríklad Chardonnay, Pinot noir) Takže zmenili meno odrody Prosecco na synonymum z Friuli, teda Glera, rozhlasujúc, že názov Prosecco je oblasť pre víno kategórie DOC.

Chceli to urobiť rýchlo a „zabudli“ osloviť medzinárodné vinárske organizácie. A keď sa vrátime do roku 1999 – 10 rokov pred touto zmenou – pár odrezkov odrody Glera (vtedy ešte Prosecco) si našlo cestu do Austrálie prostredníctvom rodiny Dal Zotto z Valdobbiadene, ktorá vysadila prvé sadenice v štáte Viktória v King valley.

 

Prosecco v súčasnosti

 

 Dnes je odroda Prosecco vysadená na 120 hektároch v 11 regiónoch Austrálie, ktoré ročne produkujú okolo 20 miliónov fľiaš. Export Prosecca z Austrálie má hodnotu 60 miliónov dolárov a očakáva sa nárast na 500 miliónov dolárov v nasledujúcom desaťročí.

V roku 2013 sa EÚ pokúsila zaregistrovať Prosecco ako zemepisné označenie vína v Austrálii, no federácia vinárov predložila dôkazy, že odrodu pod názvom Prosecco poznali skôr, ako prebehla zmena. Ďalším márnym pokusom bol rok 2018, keď sa podpisovala zmluva o voľnom obchode medzi EÚ a Austráliou. Dokonca odborníci na medzinárodné právo na Melbournskej univerzite dostali dotáciu od vlády, aby preskúmali okolnosti. Zhodnotili, že sú v práve a domnievajú sa, že keby ustúpili, bolo by to v rozpore s pravidlami Svetovej obchodníckej organizácie. Takže bitka pokračuje a kým sa spor nevyrieši, tak sa možno stretnete s austrálskym Proseccom na pultoch našich supermarketov.

 

Jozef Milčík
  • Facebook

Jozef Milčík

Autor článku

Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.