Už cítime, že sa blíži leto, aj terasy nám otvorili, aj my sme si otvorili – fľašu ružového vína. Dá sa ešte vôbec niečo nové povedať o ružovom víne? Neviem, či nové, ale na základnú otázku ako sa vyrába ružové víno, dostávam jednoznačnú odpoveď, „ Zmiešaním bieleho a červeného vína!“ , a moja reakcia už taká jednoznačná nie je, „ No, áno aj, ale…“.
Ako sa vyrába ružové víno
Na výrobu ružového vína sú povolené dve metódy.
Tá prvá je macerácia hrozna. Macerácia je vylúhovanie farby, ktorú obsahuje kožka bobúľ a niekedy aj dužina. Odtieň farby ružového vína závisí ako dlho sa maceruje hrozno. Teda ružové víno sa vyrába ako červené víno, len macerácia hrozna je oveľa kratšia.
Druhou metódou je zmiešavanie, takzvaná kupáž dvoch a viacerých odrôd. Táto metóda je povolená v oblasti Champagne na výrobu ružového šumivého vína. Mušt z modrého hrozna musí dosiahnuť pri macerácii 6% objemového alkoholu. Červené víno z takéhoto muštu je sýtočervené až nepriehľadné, ale má minimum tanínov. Pomer bieleho a červeného vína závisí na rozhodnutí vinára. Zaujímavosťou je, že pri fermentácii aj kvasinky absorbujú časť farby, preto sa prípadná nežiadúca farba koriguje expedičným likérom.
X odtieňov ružovej farby
Viete koľko je odtieňov ružového vína? Podľa pánov „Stávek a Balík“ je ich v našich končinách pätnásť. Podľa WSET (Wine and Spirits Education Trust) som napočítal jedenásť.
Ružové víno podľa Stávek a Balík:
- Ružovošedá
- Čajová ruža
- Šípková ruža
- Sparený brav
- Staroružová
- Lososová
- Červený grep (šťava)
- Korálovo ružová
- Pivonková
- Malinová
- Telová
- Marhuľová
- Jarabičie oko
- Cibuľová šupka
- Medená
Ružové víno podľa WSET:
- Svetlo ružová
- Ružová
- Tmavo ružová
- Svetlo lososová
- Lososová
- Tmavo lososová
- Svetlo oranžová
- Oranžová
- Tmavo oranžová
- Cibuľová šupka
- Svetlo rubínová
Niekto by mohol namietať, že rubínová je už červené víno, avšak musím povedať, že južnejšie položené krajiny majú inú predstavu o farbe červeného vína ako my. Svetlo červené – rubínové vína sú častokrát zaradené ako ružové v krajinách Francúzska a Španielska.
Poznáte kvalitné ružové víno podľa farby?
Výhodou ružových vín je, že sa plnia do čírych fľiaš, preto môžeme ich farbu ľahko skontrolovať zrakom.
Ako zistíte na prvý pohľad, či je víno v poriadku?
Problém kvality môžu naznačovať odtiene z okraja palety tónov ružového vína.
Vo svetlej časti sú to veľmi svetlé tóny ružovej, ktoré môžu signalizovať, že víno je málo koncentrované v chuti. Skontrolujte objemový alkohol, či si nekupujete vodu! 😊
Naopak z opačného konca problémom môžu byť tóny cibuľovej šupky a medi. Buď víno dlho stálo v predajni na svetle, má najlepšie časy za sebou alebo je poškodené oxidáciou.
Farbu ružového vína posudzujte aj na základe ročníka a objemového alkoholu, ktorý by mal byť aspoň okolo 11%. Bežne sa vyrábajú ružové vína na jeden rok, niektoré však vydržia v optimálnej kvalite len 6 mesiacov, no výnimočne sa stretnete s ružovým vínom, ktoré vydrží aj päť rokov.
Najlepšie ružové vína
Paradoxne najlepšie hodnotené a obľúbené ružové vína sú len jemne ružové a obsahujú viac oranžových tónov. Zároveň očakávajte slané, či rebarborové tóny s vyššou kyselinou.
Pokiaľ uprednostňujete ovocné tóny, držte sa odtieňov malinovej farby!
Nakoniec nezáleží aké ružové máte radšej, dôležité je, že šírite kultúru vína. 😊
Jozef Milčík
Autor článku
Žijem vínom, šírim kultúru vína, hodnotím vína a píšem recenzie. Pracoval som dlhé roky v gastronómii, žil som ňou. Som vyslúžilý sommeliér s 20-ročnou skúsenosťou v oblasti obchodu s vínom, v gastronómii, budovania značiek a investícií do vína.